Intergalactic retro

Ph/ Martina Vackova and Sandra Kisic
_

EN: Ever since H&M revealed their Studio collection for fall-winter (in stores from today!), I have been obsessing over those weekenders and 80s retro elements. Which might sound weird, since I am usually all pro modern but thanks to the futuristic vibe the collection has, patent leather and modest colors all over, I can feel it saying my name.
On our little trip to Bavaria, with Martina and Sandra, we could't help but to stop at the beautiful BMW headquarters in Munich and shoot the collection there. The intergalactic undertone works super well with the architecture, don't you think?

CZ: Jen co H&M odhalilo jejich novou Studio kolekci na letošní podzim-zimu (ode dneška v obchodech!), začala jsem toužit po těch dokonalých weekender taškách a retro prvcích. Což může znít zvláštně, protože většinou jsem spíš na modernitu, nicméně díky futuristickému nádechu kolekce, spoustou lakované kůže a skvělé paletě zemitých barev, jsem kolekci naprosto propadla i já.
Na našem výletě do Bavorska s Martinou a Sandrou nám to nedalo, a musely jsme zastavit u BMW sídla v Mnichově a kolekci nafotit právě tam. Její intergalaktičnost s tou architekturou bezvadně funguje, no ne?