In the nude

Ph/ by me
'Pro conceal and correct pallette' by MAC, 'Strobe' hydrating cream by MAC, concealer in 'Vanilla' by NARS, brow lifting pencil by Benefit, creamy concealer in 'Beige' by Bobbi Brown, brow voluzimizing fiber gel in 'Light/Medium' and 'Medium/Deep' by Benefit, hardwired lipstick in 'Adriatic' by NARS, long-lasting shimmer in 'Victorian cottage' by Sephora, all day luminous weightless foundation in 'Mont Blanc' by NARS, skin smoothing face primer by Too Faced and 'Prep+Prime' lip by MAC.
_

EN: Long time, no beauty post, huh? Since I love peeking into other people cosmetic bags myself, I've decided to finally give you a little update on how my daily make-up routine looks like these days. Battling to get at least a little Cali glow (seriously, my skin gets dark in Asia super fast, here it's like waiting for Godot!) and to keep my super dry skin fresh every morning is much easier with these little helpers.
I have talked about the 'Strobe' a little here - it's hefty and hydrating and works as a really nice base for me. The NARS make-up is very subtle and creamy, so it works perfectly as a toner rather than retouched looking layer on the face. The concealers and blushes are my newly discovered fix-ups that help you go from "hangover grey" to "LA fit" in a matter of few seconds and together with touching up the overly blonde eyebrows and lightening up the eye area a little it's all that's needed for my favourite day make-up: this one. What about you, any make-up novelties I should know about?

CZ: Už je to dlouho, co tu byl nějaký kosmetický příspěvek, že? Do cizích kosmetických taštiček se koukám nejradši, proto jsem se rozhodla ukázat, co aktuálně nosím v té své, i vám. Díky těmhle pomocníčkům se snažím podpořit kalifornské opálení (se kterým to jde oproti tomu asijskému podezřele pomalu) a každé ráno alespon částečně zachránit moji vysušenou kůži.
O 'Strobe' krému už jsem tak trochu mluvila - je hutný a hodně hydratační, takže ho ráda používám jako podklad. Oproti tomu make-up NARS, který používám, je lehký a spíše tónující než krycí, což mi zcela vyhovuje (i když svoje pihy mám ráda/nesnáším podle nálady). Korektory, rozjasňovače a tvářenky jsem v poslední době začala sbírat, protože díky nim během sekund zvládne "kocovinovou šeď" změnit na "LA fit face", a to se často někdy hodí… Na konec rozjasnit oči a přehnaně blonďaté obočí zvýraznit a můj nejoblíbenější denní look - tedy tento - je na světě. Co vy a vaše kosmetické novinky?

beautyAdela Chloe5 Comments