ochre

blazer


scarf Zara | blazer from Shanghai | shirt Pierre Cardin (my dad's) | boots Zara | jeans Zara


are you looking for a good combination for the season of fallen leaves? go with me on this, it has definitely got to be a shirt paired with your fav blazer (i don't understand why this is the first time i'm showing you this one - i wear it VERY often!) and a huge scarf. everything ideally in simple muted colours.
you're warm (check!), minimalistic and stylish (check?) and you can leave the house in 5 mins (tested!).
by the way different shades and colours scare me. giving them the right names scares me. so if i got this one wrong don't get mad at me. but who really cares if this is ochre, tawny or brown brick once it's your (your mum's) favourite scarf for this season and you can wear it with anything and it still looks gorgeous.

hledáte dobrou kombinaci pro období spadlých listů? věřt mi když řeknu, že je to košile ve spojení s vaším oblíbeným sakem (nechápu jaktože se tohle objevuje na blogu poprvé - nosím ho VELMI často) a velkou šálou. vše deálně v tlumených barvách.
je vám teplo (ano!), jste minimalističtí a styloví (ano?) a z domu stíháte odejít během 5ti minut (vyzkoušeno!).
mimochodem děsí mě barvy a jejich různé odstíny. děsí pojmenovávání odstínů. takže pokud jsem se netrefila, tak se na mě nezlobte. koneckonců, koho zajímá, jestli to je okrová, cihlová nebo žlutohnědá když to je zkrátka vaše (vaší mamky) nejoblíbenější šála a můžete jí nosit s čímkoliv a stejně vypadá skvěle.

crazy week ahead of me i should start studying right this second. wish me luck. ciao bellissime, have a nice weekend!

čeká mě šílený týden, vlastně bych se hned teď měla začít učit. držte palce. zatím ciao bellissime, užijte si víkend!