detail: twillys

detail

mother & daughter caught during Prague fashion weekend


i had to get ill & stay in bed to have time to update my blog. okay, that's not completely true. i had time during last week. however the fact that it gets dark at 5, meaning i can never get home during daylight, makes me want to do NOTHING at all when i come home. like seriously, nothing. the pile of schoolwork is getting bigger and bigger and so is the delay between posts on my blog.
time to do something about that, isn't it?

while being tucked under 3 blankets with Tantum Verde on the right and hot cup of tea on the left i've been going through all the inspirational photos in my folders. most of them are pictures of details. details of outfits, details of fabrics, jewellery, interiors... the list could go on.
and because i like taking pictures of details myself i decided to post one at a time between the "bigger" posts. it could be something that caught my eye on the street or just some detailed pictures of my daily outfits, which i think will be a nice substitute (oh dear, now it made me think about economics again!) to the proper outfit posts as i don't have time or/and possibility to shoot those that often as i'd like to.
fancy this idea?

download these, put them in your inspiration folders, glue them to your scrapbooks or diaries, it will only make me happy!

musela jsem onemocnět a ležet v posteli abych měla čas aktualizovat blog. dobře, to není tak docela pravda. nějaký čas jsem minulý týden měla. ale fakt, že je tma už v 5 hodin, což znamená, že domů se za světla prostě nikdy nedostanu, může za to, že jakmile příjdu domů, nedělám NIC. opravdu, nic. nedodělané a nezačaté věci do školy se kupí a kupí a prodlevy mezi články na blogu se také zvětšují a zvětšují.
čas s tím něco udělat, no ne?

mezitím co jsem pod třemi dekami, po pravici mám Tantum Verde a po levici horký čaj, si prohlížím obrázky v mých inspiračních složkách. většinou to jsou fotky detailů. detailů outfitů, detailů látek, šperků, interiérů.. a mohla bych pokračovat.
a protože i já ráda fotím hlavně detaily, rozhodla jsem se čas od času nějakou takovou fotku přidat mezi těmi "velkými" články. může to být něco co mě zaujalo na ulici či přímo detaily mého denního oblečení, což může být hezký substitut (a výborně, teď už zase musím myslet na ekonomii!) ke klasickým outfit postům, které bohužel nemáš čas ani možnosti fotit tak často, jak bych jen chtěla.
líbí se vám tento nápad?

uložte se je do svých složek, nalepte do svých scrapbooků a diářů, budu jedině ráda když někoho inspirují!

detail

"It's more interesting to have just a picture of a small detail - then you can dream all the rest around it. Because when you see the whole thing, what is there to imagine?"
- Dries Van Notenph // by me