day to night

day to night

...or from preppy to sexy, should I say? well once you know you'll get back from work/school/wherever late in the evening and you promised your friends you will get to the restaurant/bar/whatever on time this time it's useful to think ahead.
first, put on the evening outfit. then put layers layers layers! it's fun, it keeps you warm and no one in your office/class will be suspicious that you might run away early because of some party.
for me blazers always work. blazers and comfy day shoes. and simple gold jewellery.

once you get back home and you have like 10 minutes to change, all you need to do is to take off thise layers, change jewellery for some statement and shiny pieces and put on darker make-up. in my case, it was the lipstick. [Jungle red lipstick by NARS + Train Bleu Velvet Matte lip pencil by NARS]

...nebo spíš ze seriózní v sexy? jakmile jeden den víte, že domů z práce/školy/odkudkoliv se dostanete až v pozdních hodinách a slíbili jste přátelům, že tentokrát příjdete do restaurace/baru/kamkoliv včas, vyplatí se přemýšlet dopředu.
napřed se oblékněte do svého večerního outfitu. a pak přidejte vrstvy vrstvy vrstvy! je to sranda, udrží vás v teple a navíc vás nikdo v kanceláři/třídě nebude podezřívat, že byste kvůli párty utekli dříve.

pro mě jsou jasnou volbou saka. saka a pohodlné denní boty. a jednoduché zlaté šperky.

jakmile se dostanete domů a máte na převléknutí tak 10 minut, stačí všechny ty vrstvy sundat, změnit šperky na nějaké zářivé a výrazné a ztmavit make-up. v mém případě to byla rtěnka. [odstín Jungle red od NARSu namíchaná s Trein Bleu Velvet Matte tužka na rty od NARSu]

day to night

day to night

day to night

day to night

day to night

day to night

day to night

bonusová fotka na mé: FB stránce.

shorts H&M trend | top Zara | denim shirt from Madeira | blazer H&M | boots Zara & New Look | jewellery ASOS

outfitAdela Chloe12 Comments