VERSACE for H&MH&M has just announced that it's autumn 2011 designer collaboration will be with one of the world’s most legendary fashion brands, Versace.
the collection designed by Versace's creative director Donatella Versace will be inspired by the Italian fashion house itself and will be full of leather, prints, colour and exuberance in exclusive materials at affordable H&M prices.
Donatella herself says that she is very excited to be designing this collection for H&M and having the opportunity of reaching wider audience.
according to the press release the womenswear collection will be dominated by dresses featuring studded leather and colourful prints, with accessories including high heels and costume jewellery. a men collection will also be designed and it will focus on sharp tailoring, including the perfect tuxedo, as well as belts and jewellery for men too.
the collection will also consist of some homeware pieces, including a bedspread or cushions for example, for the first time ever in H&M.

H&M právě oznámilo, že letošní spolupráce na podzimní kolekci bude s jednou nejznámějších módních značek, s Versace.
kolekce je navrhnuta samotnou Donatellou Versace, kreativní ředitelkou Versace a bude inspirována přímo samotným módním domem plná kůže, potisků, barev a přepychem za použití exkluzivních materiálů a za nížké H&M ceny.
Donatella říká, že je ze spolupráce na této kolekci pro H&M nadšená a má radost z příležitosti ukázat svojí tvorbu širšímu publiku.
podle tiskové zprávy budou v dámské kolekci převládat kožené šaty s cvočky a barevnými pitsky společně s doplňky, včetně bot na vysokém podpatku a večerních šperků. pánská kolekce se pak zaměří na luxusní střihy a přesné krejčovství a bude zahrnovt klasický smoking, opasky a také pánské šperky.
v kolekci se zároveň vůbec poprvé na pultech H&M objeví i doplňky do bytu, např. povlečení či polštáře.

i can't wait for the dresses full of prints and studs and i am curious how the bedsheat will look like. anyone else fancy sleeping in Versace?
nemůžu se dočkat šatů s potisky a cvočky a jsem hodně zvědavá jak bude vypadat povlečení. někdo další kdo by rád spal ve Versace?

source: sassybella.com & cisionwire.com