Philipp Plein dress up

Photobucket

with the great weather outside came a little crisis to my closet. i am in serious need of new skirts. or shorts. but the skirts mainly.
it's not like i don't have any in my closet now but all of sudden none of them seem right. none of them fit my style now, none of them fit myself. and here comes the craving, the need to buy some new key pieces. but to be honest, i don't want to buy anything new to pack my closet even more. there are so many things i don't wear anymore, it drives me crazy. it would be so much easier if we could just barter in the shops, right? "hello there, here's my skirt from last season in exchange for this new one. thank you! bye bye." oh well.

to the main topic though. once i do not have any skirts i'd love to wear in my closet i had to play dress up virtually this time. talk about procrastination. above you see a little wishlist of fantabulous skirts from Philipp Plein i wouldn't mind making mine at all!
speaking of: Philipp Plein is definitely a name you have heard or read about once or more. it's a luxurious brand based in Switzerland and to me it's pure genius. the designs are full of skulls, fresh cuts, qualite materials and that edge and sexy rock'n'roll most of us girls crave for once in a while.
recently the brand has presented it's fall / winter collection for the upcoming year on Milan fashion week and together with all the characteristics i mentioned already the brand also got my heart thanks to the wild show on the runway. look for yourself here!
if you want to find out more about Philipp Pleins universe or shop for something and unleash the beast in yourself, go to philipp-plein.com.

díky tomu super super počasí venku mám menší krizi v šatníku. opravdu potřebuji sukně. nebo kraťasy. ale spíše ty sukně.
ne, že bych ve skříni žádné neměla, ale kdykoliv po nějaké sáhnu, uvědomím si, že už to vůbec není můj styl, nejsem to já. sukně mám totiž obvykle z různých dovolených, takové ty zbrklé nákupy za pár korun. a tím pádem vznikne touha. touha vlastnit konečně nějaké trendy kousky, co mi vydrží déle, než jednu sezónu. ale abych pravdu řekla, vůbec se mi nechce přeplňovat mojí skříň ještě více, než už přeplněná je. mám takových věcí, které už vůbec nenosím a nosit nebudu, dohání mě to k šílenství! chtělo by to očistu. anebo mít možnost věci v obchodech směňovat. to by bylo stejně nejlepší, ne? "dobrý den, tady je má sukně z minulého roku výměno za tuhle novou, díky a nashle!" no nic.

zpátky k věci. protože momentálně nemám ve skříni sukně, které bych s radostí hned nosila, musela jsem si tentokrát styling zahrát virtuálně a ne před zrcadlem. mně říkejte něco o prokrastinaci... nahoře vidíte můj malý wishlist sukní z Philipp Plein, které bych nosila nejradši hned teď!
když o PP mluvím: Philipp Plein je jméno, které jste určitě někdy slyšeli, i kdyby jen jednou. je to luxusní značka se zázemím ve Švýcarsku a mně přijde prostě skvělá. designy jsou plné lebek, svěžích střihů, kvalitních materiálů a hlavně plné toho sexy rock'n'rollu po kterém čas od času zatouží každá z nás.
ne tak dávno značka představila svoji kolekci pro nadcházející podzim / zimu na Milánském fashion weeku a získala si mě ještě více tou obrovskou show na mole. vidět ji můžete tady.
a jestli se o světě Philippa Pleina chcete dozvědět více nebo si něco nového pořídit a objevit tak v sobě zvíře (viz. přehlídka), jděte na philipp-plein.com.
btw. which skirt do you like the best? | mimochodem, která z těch sukní vás baví nejvíc?