game on

game on

this 3/4 sleeve trench is an old piece in my closet but i love to take it out now and then. it's much more sporty than elegant but it compliments everything. seriously, it goes so well with any type of tops or bottoms and i can take it for a walk with my non-existent dog aswell as to a meeting.
in this outfit i combined it with also very casual yet elegant pants and this striking pink dress with flower details. i love the way the flowers sort of clash with the two other garments. romantic vs. sporty. game on!
sporty shapes and materials are one of the big trends this spring and it might turn out to be my favourite. to me it seems much more playful and variable than the pastels, underwater inspiration, 1950s shapes etc. because it's something you don't really need new pieces for and yet create a very trendy combination. you can find inspiration in RTW collections of Alexander Wang, Bottega Veneta, Isabel Marant of course or Stella McCartney for example. i am looking forward to experiment with gym clothes and putting them into more elegant equations. how about you?

tenhle kabátek s 3/4 rukávy je starší kousek mojí skříně, ale sem tam ho ráda vytáhnu a nosím ho pak poměrně dlouho. je mnohem sportovnější než všechny ostatní kabáty co mám, ale skvěle se hodí ke všemu. opravdu! jde ke všem vrškům i spodkům a hodí se pro každou příležitost. můžu ho vzít na procházku s mým neexistujícím psem nebo třeba na schůzku.
v tomhle outfitu jsem jej zkombinovala s také velmi ležérními a přesto elegantními kalhotami společně s těmito zářivě růžovými šaty s detaily květin. líbí se mi, jak si květiny v podstatě odporují s dalšími dvěma kusy oblečení. romantika vs. sport. hra začíná!
sportovní střihy i materiály se tuto sezónu staly velkým trendem a je možné, že právě on se stal letos mým favoritem. připadá mi mnohem hravější, nebo spíš variabilnější než trend pastelových barev, podmořského světa, střihů napodobujících 1950 apod. protože pro tenhle trend nepotřebujete spoustu nových věcí do šatníku a stejně můžete vytvořit velmi trendy kombinaci. inspiraci hledej v ready-to-wear kolekcích Alexandra Wanga, Bottega Veneta, samozřejmě Isabel Marant nebo třeba Stelly McCartney. já se na experimentování se sportovními kousky těším a budu je asi povyšovat do elegantnější roviny. co vy?


game on

game on

game on

game on

game on

game on

game on

game on

dress worn as top Topshop (similar here) | coat Codes Combine | pants Gesus (via Nymph) | shoes Zara | sunnies Chloé (different colour here)