detail: print jungle

prints

waking up from all the black i've been wearing lately by a little shocking combination. i swear at first i was just putting these garments together for fun (and the joy of trying new catches on) but who would've thought i would actually love the combination of stripes and flowers together with leopard? who?
maybe it's a temporary failure of the senses but i honestly love the result. print jungle. how about you? nonsense or catchy combo?
the rest of the outfit will be coming sooner or later.

probuzení ze veškeré té tmavoty co jsem v poslední době nosila zařídila tahle šok-kombinace. přísahám, že napřed jsem tyto kousky dohromady navlíkala jen ze srandy (a kvůli zkoušení nových kousků před zrcadlem - sukně od krásné Báry, košile ze slev), ale kdo by si pomyslel, že se mi tak zalíbí kombinace proužků a květů společně s leopardím potiskem? kdo?
možná to je dočasné selhání smyslů, ale já si výsledek upřímně zamilovala. džungle potisků. co vy? hatlapatla nebo chytlavá kombinace?
zbytek oufitu příjde dříve či později.


prints

shirt H&M (similar on sale here) | skirt Topshop (similar on sale here) | bracelets ASOS (same here) and Hermés | clutch VJ style (similar here)