sudden raindrops

Plein

i've been planning to tie bleach my old jeans for a really long time (and i might still be) and then magic happened. gorgeous Philipp Plein jeans waiting for me. are they perfect, or what?
ever since i got them i've been struggling what to pair them with. i ended up with the easiest possibility today - with a black shirt and rose gold accessories. warm enough for the morning, absolutely not enough for the sudden rain that came while shooting these photos. that's when this sweater came in, luckily i had it in my bag since the weekend. and it did great job brightening the whole outfit up. and you know what? the sun showed up just when i put my camera back into my bag.

dlouho jsem plánovala takhle si vybělit nějaké staré džíny (a pořád plánuji!), ale pak se stalo kouzlo. čekaly na mě tyhle překrásné Philipp Plein džíny.
od té chvíle, co je mám, jsem váhala s čím je zkombinovat. nakonec jsem skončila u nejjednodušší kombinace - s černou košilí a doplňky v růžovém zlatě. na ranní teploty to stačilo, na tu průtrž mračen, která se odehrála při focení těchto fotek, už ne. zachránil mě losový svetr válející se v kabelce ještě od víkendu. a skvěle zafungoval jako rozjasňovač celého outfitu. a víte co? sluníčko vylezlo hned, jak jsem zandala foťák do kabelky!


Plein

Plein

Plein

jeans Philipp Plein | shirt H&M | sweater GANT | shoes Zara | snake clutch Gina Tricot | jewelry H&M

photos: Boo