fountain in the rain

the perfect day when it's so amazingly warm that you can run through a fountain (alright, i simply didn't look and it was an accident) and just when you're about to get dry again the refreshingly cold raindrops start falling. too bad there was no rainbow to capture. but i hope you like the video anyway. do you? because these outfit videos might be around more often from now on!
Bárb told me i used to be more elegant in the past but that this effortless comfy looks are better on me. i couldn't agree more. i hate being super dolled up, over-dressed and too elegant or girly. i don't feel well in the end. nor glamorous. i rather take on something feminine but confront it with something edgy maybe, or very casual like this ASOS sweatshirt. and it has got that great hole in the back that makes me feel like a petite blonde rebel. and i can finally wear it because i've finally bought the strapless Tezenis bra. it's great and it stays in place even while you're running and jumping through the fountain. true story (alright, it was really an accident). so hello open back tops and dresses! hello summer!

perfektní den je ten, kdy je úžasné teplo a sluníčko a vy dokonce můžete proběhnout fontánou (ok, byla to nehoda, prostě jsem nekoukala před sebe) a zrovna když už zase usycháte a začíná vám být horko, začnou z nebe padat osvěžující kapky. škoda, že se neobjevila duha, která by šla zabrat. ale snad se vám video líbí i tak. líbí? protože se tu pravděpodobně odteď budou ukazovat častěji!
Bárb mi řekla, že jsem dřív prý chodila oblékaná elegantněji, ale že tyhle ležérní, nedotáhnuté looky mi prý více sednou. a já tedy nemůžu nesouhlasit. nesnáším být nažehlená, vyumělkovaná a přehnaně glamour a elegantní nebo holčičí. ve finále se v tom vůbec necítím dobře. natož okouzlující. radši si na sebe vezmu něco ženského co ale konfrontuji s něčím drsnějším či velmi ležérním jako např. s tímhle ASOS topem. má navíc super díru na zádech, díky které se cítím jako malý blonďatý rebel. a konečně ho i můžu normálně nosit, protože jsem si konečně koupila Tezenis podprsenku. můžu opravdu doporučit, zůstane na svém místě i když skáčete a probíháte skrz fontánu (ok, fajn, byla to opravdu nehoda). takže ahoj otevřená záda! ahoj léto!


rain

rain

rain

rain

H&M vest | ASOS sweat | H&M shorts | DIY cuffs (thanks to Stashed Jewel) | H&M ballerinas | Parfois clutch


video & photos by Bárb