Louis Vuitton Art Talk Yayoi Kusama

arttalk

the troubles we had to go through while getting to Parizska for the LV Art talk are good enough for one longer story. but to be short: rain, but lots of with, silk long pants and coat, fighting the horrible wind with umbrella breaking (think film scene), lost ring due to that and no cabs at all. we made it in the end.
i was really excited to get to visit this event, as Yayoi Kusama was no uknown name for me thanks to her close alignment to Andy (hello all the other Warhol fanatics in the world!). i might have been naive but i was expecting to enter her world once in the boutique. full of tentacles, red & white and a lot of polka dots. i wonder why it’s possible to have a photo wall (which already does a great trick, trust me) together with at least a little installation full of dots behind two interviewers everywhere else where Louis Vuitton Art Talks Yayoi Kusama took place but not in Prague. unfortunately. i am sure the czech representation could do better and there was space for improvements and a rather bigger pull-in of a person with no knowledge of Kusama or her years of fabulous work. it just still always makes me wonder. on the other hand i can’t say i had a bad evening, the atmosphere was very nice, catering very delicious and i had a view of some of the pieces from the collection. dotted collars re my favourites!

peripetie, kterými jsme si prošly, než jsme se dostaly do Pařížské na Louis Vuitton Art talk by stačily na delší příběh. ale ve zkratce: déšť, respektive slejvák, dlouhé hedvábné kalhoty a hedvábný kabát, souboj se šíleným větrem a deštníkem, který se přetáčí a láme (jak z filmu), následně rozbitý prsten a absolutně žádné taxíky. ale nakonec jsme to stihly.
na událost jsem se neuvěřitelně těšila, protože Yayoi Kusama pro mě nebyla žádnou neznámou díky jejímu spřáhnutí s Andym (zdravím všechny další Warhol-fanatiky!). byla jsem možná naivní, ale čekala jsem, že vstoupím do jejího světa. že se butik přemění v prostředí s chapadly, bílou & červenou a se spoustou puntíků. to se bohužel nestalo. přemýšlím, proč je všude jinde, kde se stejné Louis Vuitton Art talky konaly či konají, možné mít kromě foto stěny (která už sama o sobě udělá menší trik) alespoň malou instalaci s puntíkami v pozadí dvou diskutujících znalců, zatímco u nás ne. jsem si jistá, že české zastoupení mělo na to akci pozdvihnout, dotáhnout a mnohem víc člověka neznalého Kusamy a jejího zajímavého života vtáhnout do děje. na druhou stranu, večer jsem rozhodně neměla špatný, v hezké atmosféře, s vynikajícím cateringem mezi několika kousky z limitované kolekce. puntíkaté límečky jsou mým favoritem!


arttalk

arttalk

arttalk

arttalk

arttalk

arttalk

arttalk

H&M angora mix sweater | Eva Eisler necklace | Zara wide leg pants | Zara bag


photos by Sandra
bloglovinfacebookfacebookfacebook