get organized

organized

JW Anderson for Topshop turtle notebook | Cacharel headphones | Moleskine agenda | Chloé perfume miniature


being the constant dreamer that i am, it's a bit difficult to find all the important dates, deadlines and other important information in my head in between all the other future project plans and fantasies i got going on there. sometimes i even get totally overwhelmed by those, that i forget to do oust out any of the real work. does that happen to any of you?
thanks to that i learned to write down any of those ideas immediately. or draw it. that way i can get it out of my mind for some time and concentrate on the real life stuff i need to do and finish and only get back to those future-project-fantasies once i have time for them. does it sound crazy to you? sometimes i feel like there's simply no capacity left over in my head. with that said, it is important i've got my Moleskine, turtle notebook and Google calendar always beside me. Pinterest helps a lot with organizing those inspirations too.

jsem konstatní snílek, takže občas je pro mě docela těžké najít v hlavě důležitá data a jiné informace mezi všemi těmi fantaziemi a plány do budoucna, které tam mám. někdy se tím fantazírováním nechám dokonce tak pohltit, že absolutně zapomenu vytěsním cokoliv reálného, co musím udělat. stává se to také některým z vás?
díky tomu jsem se ale naučila si tyto myšlenky a nápady okamžitě zapisovat. nebo kreslit. díky tomu je můžu na chvilku dostat z hlavy a alespoň na chvíli se soustředit na opravdovou práci, kterou musím dělat a dodělat a k fantaziím se vrátit až když na ně budu mít opravdu čas. zní to šíleně? někdy mám prostě pocit, že v hlavě už nemám kapacitu navíc. takže je pro mě docela důležité mít stále po ruce svůj Moleskine, želvičkový sešit a Google calendar když na to příjde. Pinterest taky dost pomáhá s organizováním inspirace a nápadů.
bloglovinfacebookfacebookfacebook