origami

origami

i remember having lots of Japanese friends back in primary school in Malaysia (my mum keeps laughing at how i first learned Japanese instead of English words) and the love of making origami that came with them. i got really obsessed and learnt folding so many objects by memory. it's a shame how those loves from when you're a kid never really last. i am not sure i could even do a coat by memory now (and i remember that as the easy one). instead, this love of mine transormed into a lazier and a lot pricier one. an obsession with origami tops and skirts. they make me feel nostalgic. and i would probably look like a geek composing origami animals now but with an actual origami skirt, the cool factor goes up to a million, don't you agree?

pamatuji si, jak jsem na 1. stupni v Malajsii měla prakticky jenom japonské kamarádky (a máma se smála, když jsem místo prvních anglických slovíček domů chodila s japonskými) a díky nim objevila lásku - origami. začala jsem tím být posedlá a naučila se skládat strašně moc věcí nazpaměť. je škoda, že tyhle dětské lásky nikdy nepřetrvají moc dlouho. nejsem si jistá, jestli bych ještě vůbec dokázala složit papírový kabát (a to si pamatuju, že ten byl jedním z těch lehkých). místo toho tuhle lásku vystřídala jiná, o dost lenivější a nákladnější. posedlost origami svršky a sukněmi. cítím se v nich nostalgicky. a kdybych dělala origami doteď, asi bych byla za totálního trapnýho podivína, ale taková origami sukně, ta je cool až to bolí. no ne?

origami

origami

origami

origami

origami

H&M angora sweater | Jessica Buurman origami skirt | Zara kids cap | Calzedonia stockings | Michael Kors chronograph watch | Zara boots | BPJ name necklace | StyleScrapbook for Kipling camera bag


photos by Barb
bloglovinfacebookfacebookfacebook